Lecimy z prezentami od świętego Mikołaja! 8 youtuberów przywiezie w poniedziałek paczki do Krakowa. Zapraszamy na wspólny lot z Rovaniemi do Balic.
Blog
Dzieci różowej linii
Zgodnie z zapowiedzią 😉 – podkradam filmik wrzucony na dawnym forum pl-vacc przez PK. Półgodzinny referat z 1997 roku opisuje przypadki, w których nadmierna koncentracja na obsłudze autopilota i FMC powodowały, że w relatywnie bezpiecznych sytuacjach pojawiało się zagrożenie. Autor rozróżnia trzy „stopnie zautomatyzowania”. Pierwszy,…
DCS UH-1H – ustawienia joysticka
Konfiguracja Thrustmaster HOTAS Warthog dla UH-1H Huey w Digital Combat Simulator (DCS). Propozycja, wyjaśnienie oraz plik konfiguracyjny do pobrania. Warthog, podobnie jak inne zaawansowane joysticki w układzie HOTAS, pozwala przypisać kilkadziesiąt funkcji do poszczególnych przycisków i grzybków kontrolera. Jeśli jeszcze nie znalazłeś…
Dlaczego warto bawić się symulatorami wojskowymi?
Strzelanki, arcade, gry – to określenia, które padają w odniesieniu do DCS, Falcona, Sturmovika. Jeśli tak je oceniasz – nie będę tego zmieniał. Ale i tak uważam, że warto ich używać.
Konfiguracja DCS – wysoka jakość
Moja konfiguracja Digital Combat Simulator. Jak uzyskać idealną jakość i na co zwrócić uwagę? System Ustawienia systemowe to przede wszystkim opcje graficzne. Im wyższe – tym większe obciążenie sprzętu. W większości przypadków wybrałem opcje najwyższe, ale nie wszędzie widzę korzyść z wyższego ustawienia. Przykładowo…
Przekleństwa w kokpicie – problem?
„Nie no, k…, co mi tu robisz! VNAV był? 100!”. Pierwszy po bogu poprawia młodego padawana. Skutecznie, czy nie? Jeśli nie wiecie, do czego nawiązuję – nagranie komunikacji załogi Boeinga 737 Enter Air znajdziecie nayoutube Znamy komentarze kapitana, który niechcący przytrzymał przycisk nadawania.…
Brunner – pedały i wolant force feedback – recenzja
Czy warto inwestować 3639 Euro w pedały i wolant? Nie pomyliłem się – trzy tysiące sześćset trzydzieści dziewięć. Euro. Bez przepustnicy. Testy sprzętu Miałem przyjemność wypróbować nowe egzemplarze wolantu i pedałów firmy Brunner – szwajcarskiego producenta kontrolerów do profesjonalnych symulatorów lotu. Sprzęt…
Mieszanka paliwowa w samolocie (mixture)
Mieszanka – do czego służy czerwona manetka w samolocie? Jak dostosować mieszankę do mocy silnika i do wysokości? Czy symulator lotu może pomóc zrozumieć działanie mieszanki? Kropla paliwa Zacznijmy od pojedynczej kropli paliwa. Spalimy ją w silniku. Ale to za chwilę. Jest bardzo mała. Waży setne części…
Unicom – komunikacja, kiedy nie ma kontroli [Vatsim #9]
Unicom – kanał komunikacji między użytkownikami Vatsim, kiedy kontrola nie jest dostępna. Jak latać bez ATC? Jakie komunikaty wysyłać? Czego unikać? Unicom na Vatsim – co to jest? Vatsim. Odlot z Warszawy późnym wieczorem. Na kontrolę nie udało się załapać, ale w powietrzu i na płycie jeszcze…
Światła w samolocie – jak używać?
Beacon, nawigacyjne, stroboskopy, światła lądowania i kołowania, a także światła zjazdu (runway turnoff), logo i formacji. Jak ich używać? Kiedy włączyć? Kiedy wyłączyć? Co mówią przepisy, co procedury, a co jest dobrą praktyką? Nowa wersja tekstu napisanego w 2015. Poprawiłem jeden błąd i rozszerzyłem…
Pilotaż (latanie po meblach) – Nawigacja #1
Pilotaż. Latanie po meblach. Nawigacja, w oparciu o punkty charakterystyczne terenu. Pomyśl o tym, jak poruszasz się po swoim mieście. O drodze do szkoły albo do mieszkających niedaleko znajomych. Czy myślisz o kierunkach? O odległościach? Czy myślisz, że trzeba przejść 100 metrów na wschód, a potem 650 metrów na północ? Pewnie nie.…
Suction – pneumatyczne zasilenie instrumentów w samolocie
Wskaźnik suction (VAC) to wskaźnik podciśnienia w instalacji zasilającej żyroskopowe przyrządy w kokpicie samolotu. Dlaczego podciśnienie? I dlaczego używa się powietrza do zasilania instrumentów? Zacznę od strony praktycznej, czyli od tego jak „suction” (lub „VAC”) działa w małym samolocie. Powietrze zasysane jest przez filtr…
Lot poziomy. Jak ustawić trymer. Lekcja 4
Lot poziomy w spokojnym powietrzu nie wymaga ruchów sterami. A co jeśli samolot ma tendencję do wznoszenia się lub opadania? Trzeba ustawić trymer. Nauczysz się utrzymywać wysokość używać trymera przewidywać wpływ prędkości na zachowanie samolotu i potrzebę trymowania Lot poziomy – trochę teorii…
Kolorowe kropki – pogoda dla lotnictwa na mapach elektronicznych
Co oznaczają kolorowe kropki w serwisie Skyvector? Jak kolor przekłada się na pogodę i kiedy można wykonać lot VFR? Kolory pomagają określić warunki To prosty system. Cztery kolory odpowiadają klasyfikacji warunków do latania. Zielony to najlepsze – podstawa chmur powyżej 3000 stóp i widzialność większa…
Latanie nad morzem – kiedy wolno? Jaki samolot jest potrzebny?
Nie każdy samolot może ryzykować dalekie loty nad morzem. Kiedy i gdzie można latać regulują precyzyjne przepisy. Czy na przykład jednosilnikowa Cessna 172 może latać nad oceanem? A turbośmigłowa Caravan? Dzisiaj powiem kiedy można latać nad morzem. Jak daleko i jakie wyposażenie jest niezbędne?…
Jak wystartować? I kilka słów o trymerze. Lekcja 3
Jak wystartować w symulatorze lotu? Dlaczego samolot skręca w lewo? Czy potrzebne są klapy? Jak działa trymer? Dziś odpowiadam na te pytania. Nauczysz się startować używać klap do startu używać steru kierunku podczas startu co to jest Vr (prędkość rotacji) co to są Vy (prędkości najszybszego wznoszenia) jak…
Kołowanie – jak poruszać się po lotnisku. Lekcja 2
Kołowanie. Niby prosta sprawa, szczególnie dla kogoś, kto już korzystał z symulatora. Ale pojawia się sporo pytań, więc opiszę temat dokładnie. Pamiętam swoje początki – skręcanie na ziemi nie było całkiem oczywiste, nawet kiedy całkiem sprawnie latałem (a Chuck Yeager’s Air…
Przygotowanie symulatora do nauki latania. Lekcja 1
Jak przygotować się do nauki? Potrzebujesz symulatora, joysticka i odpowiedniego samolotu. To pakiet minimum: Flight Simulator X (Steam Edition) lub Prepar3D joystick Logitech Extreme 3D Pro Cessna 172 (darmowa lub płatna) Dlaczego właśnie tak? O tym niżej. Dobry symulator do nauki latania…
Digital Combat Simulator – co musisz wiedzieć zanim zaczniesz
DCS – garść informacji dla początkujących. Czym różnią się wersje 1.5 i 2.0? Czym są moduły i mapy? Jak instalować dodatki? I czym różni się od FSX i X-Plane? Digital Combat Simulator DCS to symulator bojowy wydany przez firmę Eagle Dynamics. Silnik gry…
FSX/P3D vs X-Plane. Porównanie.
„X-Plane ma lepszy model lotu”. „Fizyka!”. „Bo fizyka”. „Bo lepiej lata”. To komentarze, które widuję w dyskusjach dotyczących X-Plane. Ile w nich papki marketingowej, ile fałszywych wrażeń, a ile realnego potencjału X-Plane? I jak to się ma do FSX? Źródła Pisząc ten artykuł analizowałem dane aerodynamiczne…
Samolot do lotów na Vatsim – uwagi praktyka [Vatsim #8]
Ale byłby wstyd. Rozpoczynam podejście, klikam kilka razy w FMC i prawie wszystko znika. Lotnisko docelowe – puste pole. Strona podejścia – nieaktywna. Dziś o tym, jak się mogłem przejechać latając King Airem Carenado. King Air / Carenado King Airem latam…
Niezbędne scenerie [Vatsim #7]
Które scenerie wybrać do lotów w sieci Vatsim? Skąd je pobrać? Gdzie kupić płatne? Czy scenerie darmowe nadają się (i dlaczego raczej nie)? Dlaczego potrzebujesz dodatkową scenerię? Domyślne scenerie w FSX i P3D (w XPlane również) nie oddają aktualnego wyglądu lotnisk. Niektóre (kilka-kilkanaście wybranych lotnisk)…
Samolot a vatsim – kwestie techniczne (nawigacja) [Vatsim #6]
Wyposażenie samolotu. Kiedy niezbędne jest FMC? Kiedy wystarczy GPS? Czy GPS w FSX jest odpowiedni do lotów w sieci Vatsim (i co zrobić, żeby był)? Poprzednio pisałem ogólnie o samolotach i ich wyborze. Dziś skoncentruję się na kwestiach technicznych – jakie wymagania musi spełniać maszyna,…
Jakim samolotem zacząć? [Vatsim #5]
Zacznij latać na Vatsim samolotem, który świetnie znasz. To jedyne istotne kryterium. Jeśli możesz wybrać spośród kilku – okaże się, że są lepsze i gorsze maszyny. Najlepszy jest samolot, który znasz najlepiej Nieważne czy to będzie 747, czy Cessna 172. Oba nadają się świetnie na Vatsim jeśli umiesz nimi dobrze latać. Nawet odradzałbym…
Zajrzyj do sieci i posłuchaj komunikacji [Vatsim #4]
Krótki poradnik – jak zalogować się do sieci, żeby posłuchać komunikacji radiowej (i nie zrobić bałaganu). Wybierz odpowiednie lotnisko Jeśli chcesz usłyszeć sieć – musisz się zalogować z poziomu symulatora – przy użyciu klienta Vatsim – np. vPilota. Najpierw wybierz lotnisko. Jeśli chcesz…