Deklinacja magnetyczna to zagadnienie, które choć banalnie proste – lubi sprawiać problemy. Kurs magnetyczny i rzeczywisty – czym się różnią? Co oznacza wschodnia, a co zachodnia i dlaczego łatwo się pomylić kiedy ma wartości takie jak 350 stopni?
Lecąc kursem 0 (mag) lecimy faktycznie kursem 0+d czyli tutaj około 30 stopni.
Za Wikipedią:
Deklinacja magnetyczna – kąt poziomy w danym miejscu na powierzchni Ziemi pomiędzy południkiem magnetycznym i geograficznym.
Jasne? Jeśli nie to spróbuję wyjaśnić za pomocą dłuższego opisu.
Siatkę geograficzną tworzą południki wyznaczone przez dwa bieguny i równoleżniki – prostopadłe do nich. Za pomocą tak wyrysowanej siatki określamy pozycję geograficzną i jest ona naszym odniesieniem kiedy mówimy o stronach świata. Północ – w stronę bieguna północnego, południe – w stronę południowego. Wschód i zachód – prostopadle do tych kierunków i tak dalej.
Do wyznaczania kierunku północ-południe służy kompas lub busola. I tu jest haczyk – bieguny magnetyczne ziemi nie pokrywają się idealnie z biegunami geograficznymi, a linie południków magnetycznych nie przypominają południków geograficznych. Wskazując „północ” – kompas wskaże północ magnetyczną (o dewiacji kompasu innym razem). Kąt między tym wskazaniem, a rzeczywistą północą to właśnie deklinacja.
Wartość deklinacji i wyznaczanie kursu rzeczywistego
Deklinacja może mieć wartość dodatnią (wschodnią) lub ujemną (zachodnią).
Kurs rzeczywisty (KR) wyznaczamy dodając deklinację do kursu magnetycznego (KM). Przykładowo:
1. Gdańsk, deklinacja 5° E (czyli +5°). Lecąc kursem magnetycznym 0° samolot leci kursem rzeczywistym 0°+5° czyli 005°.
2. Gdańsk, deklinacja 5° E (czyli +5°). Lecąc kursem magnetycznym 183° samolot leci kursem rzeczywistym 188°.
3. Reykjavik, deklinacja 13° W (czyli -13°). Lecąc kursem magnetycznym 90 samolot leci kursem rzeczywistym 90°+(-13°) czyli 77°.
Planując lot trzeba zapamiętać, że przeliczając kurs magnetyczny na rzeczywisty dodajemy deklinację (KM+d=KR), a przeliczając kurs rzeczywisty na magnetyczny odejmujemy deklinację (KR-d=KM).
To jest największe źródło nieporozumień i błędów. Praktyka pozwala ich uniknąć, ale warto dwa razy sprawdzić czy gdzieś po drodze nie pomyliło się minusa z plusem.
Czasami deklinacja zapisana jest wyłącznie wartością wschodnią. W takim przypadku deklinacja zachodnia (ujemna) będzie wyglądała tak: Deklinacja 347° to nic innego niż zachodnia deklinacja 13° W czyli -13°.
Jest jeszcze jeden, bardzo niecodzienny, sposób zapisywania deklinacji. Postać „na północ steruj kursem” gdzie wartość będzie kursem magnetycznym odpowiednim dla rzeczywistego kursu północnego. W tym przypadku podana wartość (np. 347° będzie oznaczała deklinację wschodnią 13°E (czyli +13°), a wartość 5° będzie odpowiadała 5° W czyli -5°. W tym przypadku jeszcze łatwiej o pomyłkę, a w „pobliżu” symulatorów pakiet FSX GE stosuje właśnie taki zapis.
Zmiana wartości deklinacji
Bieguny magnetyczne nie tylko nie są położone w tym samym miejscu co bieguny geograficzne, ale na dodatek – wędrują. Z tego powodu mapy mają podaną poprawkę, którą należy doliczyć do deklinacji co roku oraz datę, dla której podana deklinacja jest prawdziwa. Przykładowo 4° E, 2001, co roku dodawać algebraicznie 0,2°. Oznacza to, że deklinacja 4° występowała w 2001 roku, a do 2006 zmieni się o jeden stopień. Mapy, które są często aktualizowane (np. mapy podejść) nie muszą zawierać informacji aktualizujących deklinację.
Jak sprawdzić dekilnację
Deklinacja powinna być wpisana na każdej mapie służącej do nawigacji. Zwykle umieszczona jest w rogu mapy, przy róży wiatrów, strzałce wskazującej północ lub podobnym znaku. W przypadku map w dużej skali deklinacja jest wpisana tylko w jednym miejscu – obowiązuje na całej mapie (mapy podejść, schematy lotnisk, szczegółowe sektorówki).
Na lotniczych mapach w małej skali (prezentujących duży obszar) deklinacja naniesiona jest za pomocą izogon – linii łączących miejsca o takiej samej deklinacji.
W przypadku innych map nawigacyjnych (to typowe rozwiązanie na morskich mapach nawigacyjnych) deklinacja może być naniesiona w postaci kilku róż wiatrów – odczytując deklinację przyjmuje się wartość podaną na najbliższej pozycji jednostki.
Deklinacja a Flight Simulator
Flight Simulator X korzysta z deklinacji sprzed 2005 roku, która jest do przyjęcia na potrzeby symulowanej nawigacji. W większości miejsc na świecie zmiany z tego okresu nie przekroczyły 0,3-1,5 stopnia. Jedynie w części Arktyki zmiana deklinacji osiągnęła duże wartości. Nie jest to istotne dla nawigatora – w tym regionie posługiwanie się kompasem magnetycznym nie prowadzi do niczego dobrego. O nawigacji arktycznej popełnię niedługo jakiś tekst – póki co napiszę jedynie, że nikt nie latał i nie lata z kompasem magnetycznym nad biegun północny.
Gorzej z FS9 – w zależności od regionu (w dodatku nie dokumentując tego, w żaden sposób) sięgnięto po dane od 1993 do 2002 roku. Niektóre lotniska mogą mieć deklinację o kilka stopni różną od dzisiejszej – czyli tej opublikowanej na mapach.
Są trzy możliwości zaradzenia tym różnicom. Pierwsza to aktualizacja deklinacji w symulatorze (FS9 i FSX), możliwa dzięki narzędziom dostępnym na stronie www.aero.sors.fr/navaids.html (zastrzegam, że nie testowałem tego dodatku).
Druga możliwość to skorzystanie z bazy danych takiej jak FSX GE prezentującej w Google Earth deklinację dla wszystkich obiektów w FSX.
Wybrałem drugą możliwość z prostej przyczyny – korzystając z map wydanych w różnych okresach (od 1930) przyzwyczaiłem się do sprawdzania aktualnej deklinacji w FSX GE. Zresztą – na ogół planuje loty korzystając z Google Earth, więc to źródło jest bardziej wygodne niż żonglowanie kilkoma mapami, żeby ustalić właściwą deklinację. Poza tym, jak wspomniałem wcześniej, błąd jest na ogół pomijalny – tym bardziej, że FSX nie symuluje (z wyjątkiem kilku płatnych dodatków) dewiacji kompasu.
Tu mała korekta – latając więcej w oparciu o radionawigację korzystam z poprawki deklinacji i z poprawionych pomocy nawigacyjnych. Pisałem o tym tutaj.
Ostatnim wyjściem (choć moim zdaniem zdecydowanie zbyt pracochłonnym) jest przeliczenie deklinacji dla przynajmniej niektórych punktów trasy. Korzystając z kalkulatora NOAA można sprawdzić deklinację magnetyczną każdego miejsca w okresie 1900-2015.